niedziela, 2 listopada 2008

Grzegorz Frankowski - artysta tanga

Grzegorz Frankowski – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest prekursorem stylu Tango Nuevo w Polsce. Rozpoczął w 1990 r. od współpracy z argentyńskim pianistą Adrianem Kredą w zespole Quarteto Polaco. Wtedy poznał muzykę legendarnego twórcy nowego tanga argentyńskiego Astora Piazzolli, z którą nie rozstaje się do dziś. Występował także w trio z Jadwigą Kotnowską i Waldemarem Gromolakiem w repertuarze na pograniczu tanga, jazzu i klasyki.

W 1995 założył własny zespół Trio Revirado, występujący z czołowym polskim akordeonistą i bandoneonistą Wiesławem Prządką. Występy Trio Revirado były nominowane do „Parady 2001” w plebiscycie „Gazety Wyborczej” na największe wydarzenie kulturalne 2001 r. Jest twórcą i uczestnikiem projektów muzycznych z udziałem wybitnych solistów i kameralistów. Z Vadimem Brodzkim uczestniczył w projekcie „El Tango”. Wieloletnia współpraca z Waldemarem Malickim w kwintecie „Tango Bridge”, złożonym na wzór „Quinteto Tango Nuevo” Astora Piazzolli, przyniosła efekt w postaci nagrań telewizyjnych, występów w renomowanych salach koncertowych i festiwalach.

Płyta „Regreso al. Sur”, nagrana u boku m. in. Jakuba Bokuna i orkiestry Allegro di Vita, znalazła się wśród najlepiej sprzedających się nagrań muzyki klasycznej końca 2003 r. Nagrał na niej jedyny solowy utwór na kontrabas Astora Piazzolli pt. „Kicho”, który wykonywał później m. in. z orkiestrą Bohdana Jarmołowicza – Filharmonią Bałtycką. Owocem tej współpracy było zaproszenie do udziału w projekcie „Tango Forever” nagranym wspólnie z wirtuozem akordeonu Richardem Galliano.

Jest również miłośnikiem, popularyzatorem i inicjatorem pierwszych lekcji tanga argentyńskiego w Krakowie, prowadzone przy współudziale instruktorów tańca Akademii Tanga Argentyńskiego z Warszawy. Wspólnie z nią zrealizował w 2003 r. projekt „Pomost Tanga” skupiający muzyków, tancerzy i aktorów z Polski, Niemiec i Argentyny.

W 2004 r. na zamówienie „Fundacji Tygodnika Powszechnego” zrealizował projekt oparty na zestawieniu obok siebie koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina w wersji kameralnej oraz aranżacji tang Astora Piazzolli na ten sam skład instrumentów. Do współpracy został zaproszony wybitny amerykański pianista Kevin Kenner. Projekt spotkał się z wielkim zainteresowaniem szerokiego grona odbiorców. W wyniku wzajemnej inspiracji powstał zespół pod nazwą „Piazzoforte”. Pod koniec 2005 roku kwintet dokonał nagrania tego projektu, który wydany w maju 2006 roku w firmie DUX uznany został za najlepszy album roku i nagrodzony Fryderykiem 2006 w kategorii muzyki kameralnej.

Powyższe informacje pochodzą z biografii artysty opublikowanej na jego stronie internetowej http://www.frankowski.art.pl.


W serwisie YouTube można obejrzeć bardzo ciekawy film. Jest to fragment jednej z milong w Krakowie, na której występował Grzegorz Frankowski. Milonga odbyła się w secesyjnej restauracji dworca kolejowego. Reżyserem tego filmu prawdopodobnie jest Wojciech Majewski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz